Chov Agamy Kočičinské

20.06.2019

Agama Kočičinská ( Physignathus Cocinsius ) je ještěr žijící poblíž vodních ploch v jihovýchodní Asii, převážně Thajko, Vietnam, Kambodža. Vyhledávají vodní plochy jako například stojaté vody a břehy řek. Tento ještěr se rád koupe a šplhá. Jejich typickým znakem je sytě zelená barva, krátké tělo a dlouhý ocas. Hlavu má trojúhelníkového tvaru a po hřbetě se ji táhne hřeben.

Chov :

Agama Kočičinská žije ve skupinách, pro chov se doporučuje jeden samec a 2-3 samice. Není náročná na chov, ale dejte pozor v zimním období, kdy se agamy páří. Můžou být nebezpečné, mají pořádný stisk. V tomto období jsou agresivní a kývají hlavou. Co se týče stravy, musí být co nejpestřejší. Živí se hlavně hmyzem jako napřiklad šváby, cvrčky občas malými červíky. V dospělosti zvládnou dokonce i holátko, saranče nebo malou rybku. Mláďata spořádají denně i 6 cvrčků, dospělec je proto krmen větší potravou jednou za 2 dny. Důležité jsou také vitamíny, především vápník. Mají velmi silné nohy, díky kterým dobře šplhají do výšek nebo také utíkají před predátorem. Zajímavé také je, že při útěku dokážou běžet po zadních. Jsou to denní ještěři dožívající se přibližně 12 let.

Terárium :

Doporučuji terárium o minimálních rozměrech 150 x 100 x 70 ( V x Š x H ) pro chov jedné agamy, popřípadě páru. V teráriu nesmí chybět větve ke šplhání a samozřejmě bazének, který je nutno udržovat v čistotě. Nezbytnou součástí terária je také zdroj UVA a UVB, výhřevná žárovka a rosící zařízení nebo mlhovač. Vlhkost terária by měla být kolem 70% a teplota 24-29°C, v noci mírný pokles. Při chovu páru nezapomeňme také na rašelinu v případě, že by samice kladla vejce. Jako substrát doporučuji použít lignocel, který drží vlhkost, ale také linoleum nebo bukové štěpy. 

Závěr :

Chov Agamy Kočičinské není nijak náročný, při troše trpělivosti si tento ještěr zvykne na lidskou ruku. Ovšem nic se nemá přehánět. V dospělosti se samec dorůstá délky 1m, proto doporučuji větší terárium, než je minimální rozměr. Je to velmi klidné zvíře, které se rádo koupe. Při pořízení zvažte koupi 2-3 jedinců. 


Vytvořil ©MEGA TERARIA 2019 Obchodní podmínky