Chov Leguána Zeleného

11.06.2019

Leguán Zelený ( Iguana Iguana ) je nejznámější druh z čeledi leguánovitých. V mládí má sytě zelenou barvu, postupem času šediví. Jeho výrazným znakem je hrdelní lalok a ostnatý hřeben. Žije především v lesních oblastech tropické Střední a Jižní Ameriky. Tento býložravec obývá vysoké koruny stromů poblíž vodních ploch. Výborně šplhá a plave. Dorůstá se 2 metrů, proto by měl každý zvážit jeho pořízení.

Výběr mláděte:

Mládě leguána vybíráme v co nejlepší kondici. Pozorujeme oči, ušní bubínky, ostny na hřbetu, zakončení ocasu, přepočítáváme prsty. Zvíře musí být energické, švihnutí ocasem berme jako přirozený obraný instinkt. Po narození je pohlaví leguána téměř nerozeznatelné, postupem času však pozorujeme odlišnosti samce od samice. Samec má na vnitřní straně stehen tzv. femorální póry, táhnoucí se v řádě směrem od ocasu k holeni. U kořene ocasu lze poměrně dobře nahmatat hemipenisové kapsy, připomínající boule. Samec má také masivnější hlavu i tělo a vyrůstají mu delší ostny na hřbetě, zvláště pak za krkem. 

Terárium :

Jelikož je Leguán stromový ještěr, terárium musí být vysoké. Rád šplhá a drží se ve výškách, proto je terárium vybaveno větvemi. Pro mládě do 2 let nám postačí terárium o výšce 150cm, dbejme však na bezpečí, i mladý leguán může spadnout z výšky a ublížit si. Postupem času si zařídíme terárium větší, popřípadě zvážíme venkovní výběh nebo volný pohyb. Většina chovatelů doporučuje dát na zem linoleum nebo noviny které je třeba měnit každý den. Mě se osvědčil lignocel nebo hlína, pozor ale na plíseň. Nesmí také chybět UVA a UVB osvětlení, miska na jídlo a vodu, připadná nádrž na vodu, která se bohužel špatně udržuje v čistotě, protože v ní leguán rád vykonává svou potřebu. Místo nádrže můžeme leguána koupat ve vaně a každý den 2-3x rosit. Teplotu terária držíme okolo 25°C, na výhřevném místě až 40°C, v noci 22°C. 

Strava :

Jídelníček musí být pestrý, mezi hlavní potravu patři volně dostupná rukola a polníček. Stravu podáváme 2-3x denně, nakrájenou na malé kousky. Leguán má rád listy, ovoce, zeleninu, květy pampelišek...Vynechejme citrusy a čínské zelí. Stravu můžeme podávat i z ruky, chce to ale trpělivost a získat si jeho důvěru.

Závěr :

Leguáni jsou velmi inteligentní zvířata, pokud získáte jejich důvěru, jsou to milí společníci. Rádi se nechají hýčkat a hladit, krmit různým ovocem, milují hrušky, banány. Při krmení z ruky dbejte na bezpečnost, dospělý leguán Vás může omylem kousnout místo potravy, nemějte mu to za zlé pokud se tak stane. Koupejte je, roste terárium a nezapomeňte hlavně na prostor.

Vytvořil ©MEGA TERARIA 2019 Obchodní podmínky