Jak vybrat terarijní zvíře

02.06.2019

Možná se právě rozhodujete, jaké terarijní zvíře si pořídíte. Pokud patříte mezi chovatelské začátečníky, máme pro Vás pár užitečných rad. Dříve než se rozhodneme pořídit si terarijní zvíře, je dobré si zjistit alespoň základní údaje. 

Mezi ty nejdůležitější patří :

-Velikost v dospělosti

-Klimatické podmínky ve volné přírodě 

-Zda je zvíře teritoriální nebo žije ve skupinkách

-Čím se živí ( jestli je potrava u daného druhu dlouhodobě volně dostupná v mém okolí )

-Zda-li je ochočitelný

-Velikost terária ( ta se samozřejmě nedá přesně určit, obecně platí čím větší tím lepší )

Terarijní zvířata budou lépe prospívat, pokud napodobíme podmínky v jejich přirozeném prostředí. Ať už UVA a UVB osvětlením, vlhkostí, teplotou či velikostí prostoru pro chov.

Terarijní zvířata lze rozdělit podle způsobu chovu do těchto skupin :

- chov hadů

- chov ještěrů

- chov obojživelníků

Které zvíře je pro začátečníka nejvhodnější? 

Na tuto otázku neexistuje jednoznačná odpověď. Existují chovatelé, kteří začali s náročnějším zvířetem a bez větších obtíží ho odchovali. Dle mého názoru je pro začátečníky ideální chov agamy vousaté, která si rychle zvyká na lidskou ruku a je přátelská. Z hadů je velmi oblíbená Užovka červená. Výhodou dnešní doby teraristů je velké množství informací na internetu, nezapomeňte však na přirozené podmínky a doporučení zkušených chovatelů.

Výběr terária :

Terárium vybíráme vždy podle chovaného druhu zvířete. Pokud máme například Leguána zeleného, musí být terárium situované na výšku. U Agamy zvolíme terárium nízké a široké. Velikost vždy vybírejme cca 4x větší než je délka dospělého jedince chovaného druhu.

Základem je však správná cirkulace vzduchu, kdy na přední straně terária musí být přívod čerstvého vzduchu dole a odvod teplého vzduchu na stropě nebo nahoře zadní stěny terária. Mnoho terárií je i přesto prodáváno se špatnou ventilací. 

Dalším důležitým bodem je osvětlení a výhřevné místo. Zvířátko by mělo mít prostor k vyhřátí pod lampou, plné spektrum slunečního svitu a odpočinkové chladnější místo. Denní ještěři navíc potřebují UVB osvětlení, které podporuje syntézu vitamínu D3.


Vytvořil ©MEGA TERARIA 2019 Obchodní podmínky