Osvětlení

04.03.2020

Pro zdravý vývoj a růst plazů je správné osvětlení důležité. Častou chybou začínajících chovatelů je špatně zvolená kombinace osvětlení, nebo také chybějící denní světlo. Proto Vám přináším nový článek, zaměřený právě na osvětlení v teráriích.

Jak rozdělit terarijní osvětlenÍ?

1.) UVA záření ( denní světlo a jeho intenzita ! ) 2.) UVB záření 3.) tepelné záření

1.) UVA záření ( denní světlo a jeho intenzita ! ) 

Při prvním pohledu do terária si člověk řekne : ,,Svítí to a hřeje...''

A problém je na světě, plazi mají totiž oči přizpůsobené jinak než my. Viditelné světlo vnímají úplně jinak než lidé. Potřebují jej taky daleko více, aby byli aktivnější a měli chuť k jídlu. Proto vždy při rozhodování sáhněte po výhřevné žárovce než-li po infračervené. Pokud máte problém ( zejména u mláďat ) co nežerou, postrádají s největší pravděpodobností dostatek denního světla s UVA zářením. Nejlepší volbou jsou proto plnospektrální zářivky, které stimulují plné spektrum slunečního svitu. Toto záření má i vliv na zbarvení zvířátka, ale pozor, zářivky nejsou výhřevné.


2.) UVB záření 

Toto záření je velmi důležité u denních ještěrů !

UVB záření vytváří vitamín D3. 

Při vyzařování UVB se přeměňuje pre-vitamin D3 na vitamin D3. A tento vitamín D3 je nezbytný pro životně důležité funkce v celém těle plaza. Bez tohoto osvětlení plazi onemocní metabolickým onemocněním kostí, které je nenávratné ! Kosti jsou pak slabé, lámou se, nevyvíjí a křiví se. Zvíře je pak odsouzeno k bolestem. Bez tohoto osvětlení se denním ještěrům neukládá vápník v kostech.

UVB záření je možné zajistit kompakty, které je však zapotřebí měnit co 6 měsíců i přesto, že stále svítí.

Další variantou jsou UVB výbojky, které při správném použití vydrží i dva roky. Zpravidla platí : UVB výbojka = výhřevný zdroj + uvb kompaktní žárovka. Velkou výhodou těchto výbojek je jejich intenzita záření ( která je až 97 000 luxů ), výhřevnost a velký výdej UV záření. S kombinací s plnospektrální zářivkou pak dostáváme nejlepší variantu osvětlení pro denní ještěry v teráriu.

3.) Tepelné záření

Toto osvětlení rozdělujeme na infračervené ( vyzařují pouze teplo ) a halogenové nebo bodové osvětlení ( světelné záření vyzařující teplo )

Je používáno nejčastěji u hadů, kde je zapotřebí vytvořit výhřevné místo. Poskytuje přirozené teplo s vyšší intenzitou a podporuje tak trávení a aktivitu. Toto osvětlení nevyzařuje UVA ani UVB záření. Pro vytvoření ideálních podmínek je nejčastěji kombinujeme s plnospektrálními zářivky.


Společně tak ve spolupráci s českým výrobcem osvětlení ReptiEye, nabízíme zákazníkům to nejlepší řešení osvětlení pro dané terárium a biotyp živočicha.

Vytvořil ©MEGA TERARIA 2019 Obchodní podmínky