Proč Mega Terária ?

08.11.2019

V tomto článku se dozvíte, jak vznikl nápad Mega Terária, všechno o výrobě a taky něco málo mě.

Jak to tedy začalo? Výrobou terárií se zabývám už od mala, jako začínající chovatel jsem si své pomoci postavil terárium pro Agamu Vousatou a později i Leguána Zeleného. Jako student jsem zvolil nejlevnější variantu a to terárium z OSB desek. Na internetu jsem našel pár rad ohledně stavby, kde nakoupit materiál a mohlo se začít. Jelikož mě manuální práce baví, rozhodl jsem se postavit další 3 terária, které jsem následně prodal. Následovaly i terária na míru, ale pořád tomu něco chybělo. 

A jak leguán rostl a rostl, došlo mi že v teráriu nemá moc místa a postavil jsem větší. To za další dva roky opět nestačilo... A tady přišla myšlenka. Trpí zvířata v teráriích? Ve volné přírodě mají neomezený prostor a ideální podmínky pro život, můžeme jim vůbec takové podmínky vytvořit i doma? 

Nikdy to nebude na 100%, to víme všichni, ale pokud máme rádi zvířata, musíme jim dopřát to nejlepší. Prostor a podmínky ! A tak vznikl nápad ! Nápad z myšlenky ! Zahodit všechny ty malé terária které se prodávají všude, které jsem prodával i já sám. Rozhodl jsem se vyrábět pouze velké terária a začal se řídit mottem : „ I malé zvíře potřebuje velký prostor “

A aby takové terárium zapadlo do domácnosti, mělo vzhled a nebyla to jen obyčejná skříň z OSB desek, musel jsem vymyslet terárium úplně od nuly. Terárium, které bude velké, pevné a kvalitní. 

Začínáme s výrobou :

KVH hranoly

Všechny terária vyrábím z KVH hranolů. A co to vlastně znamená?

KVH hranol je konstrukční řezivo vyráběné ze smrkového dřeva. KVH hranoly eliminují nedostatky obyčejných hranolů a trámků, jsou určeny pro zabudování do konstrukce dřevostavby, kde jsou kladeny vysoké požadavky na kvalitu řeziva. Tyto hranoly dále upravuji ruční frézou a hoblíkem. Poté přichází na řadu voděodolný lak s Atestem, který může přijít se styku s potravinami. Celé terárium je tak bezpečně ošetřeno a připraveno pro zvířátko.

Sklo

Poté co vyfrézuji drážky do hranolů, zasadím 5 mm sklo do bočnic terária a přilepím potravinářským silikonem, opět bezpečné pro styk s potravinami, tudíž i terarijním zvířetem.

Větrání

Správná cirkulace vzduchu je nezbytnou součástí terária, kdy na přední straně terária musí být přívod čerstvého vzduchu dole a odvod teplého (starého) vzduchu na stropě. Tím vznikne ideální cirkulace vzduchu v terária. I přesto se stále setkávám s terárií, které nemají například větrací mříž dole na předku terária, zvíře pak nemá čerstvý vzduch a je tak chováno ve špatných podmínkách.

Pozadí

Pozadí je vytvořeno z kamenného obkladu. Po předchozích zkušenostech s různými pozadími, například z polystyrenu natřeného lepidlem na obklady aj. jsem došel k závěru, že pěkná a zároveň nejpevnější varianta je kamenný obklad. Jeho vysoká pevnost a snadné čištění vyhrává nad jakýmkoliv pozadí. Navíc může být použito i tam, kde jsou kladené vysoké požadavky na vlhkost.

Osvětlení

Od nového roku 2020 se můžete těšit na kvalitní osvětlení českého výrobce ReptiEye. Pro zdravý vývoj a růst světlomilných živočichů je správné osvětlení zásadní, proto se ReptiEye zaměřuje na moderní osvětlení s vysokým, ale zároveň stabilním výkonem a dlouhou životností. Díky univerzálnosti tohoto osvětlení dokážeme nabídnout zákazníkům optimální osvětlení pro daný biotyp živočicha. Všechna světla jsou certifikována a pravidelně přeměřována na kalibrovaných měřících přístrojích.  

Další vybavení

Jelikož se v obchodech nedá sehnat větev s hrubším průměrem, mám skladem větve o průměru 12-15 mm, které jsou u takto velkých terárií pěkným doplňkem. Pro Vaše pohodlí jsou kompletně vybavená terária také dodávány se spínacími hodinami. Podestýlka je nezbytnou součástí tak jako umělé rostliny a misky. Třešničkou na dortu je pak teploměr s vlhkoměrem zabudovaný na přední straně terária.

A tak vznikly Mega Terária, jedinečné terária v ČR, které dopřejí terarijním zvířatům nejen prostor, ale také podmínky.

Vytvořil ©MEGA TERARIA 2019 Obchodní podmínky