Vysoké teploty v teráriu

01.07.2019

V letních měsících se většina chovatelů potýká se zvýšenou teplotou v teráriu. V zimě je to zase naopak. Majitelé malých terárií mají co dělat, aby jim zvíře v létě zůstalo v dobré kondici. V tomto článku si povíme jak bojovat v létě s teplotou v teráriu.

Vysoké teploty :

Samotnou teplotu v teráriu nám ukáže teploměr. V létě měříme teplotu ve stinném místě, kde by mělo mít zvíře prostor se schovat či ochladit. Pokud nám teploměr ukazuje vysoké teploty, musíme ihned začít řešit problém, jak ji snížit. Zvíře si může přehřát organismus, jehož následky jsou pak fatální. Poznáme to hlavně tím, že zvíře leží často u odvětrávací mříže nahoře a má otevřenou tlamičku. U většiny zvířat je to však normální, pokud se vyhřívají pod výhřevnou lampou. Proto je důležité rozlišit zda živočich opravdu jen odpočívá a vyhřívá se pod lampou, nebo dýchá z posledního u odvětrávací mříže. Jak tento problém řešit si povíme v následujících bodech.

1.) Umístění terária :

Prvním bodem, jak snížit teplotu v teráriu, aby nedošlo k přehřátí našeho mazlíčka je jeho umístění. Většina chovatelů, kteří bydlí v bytě, bojuje s prostorem. V létě je však důležité chránit terárium před slunečním zářením během poledne, kdy jsou teploty nad 30°C. Proto je dobré zvážit, kde terárium umístíme. Prostor by měl být vyčleněn ještě před samotným pořízením. Místo by mělo být bez průvanu, přímého slunce, ale také né moc chladné. Pokud nemáme moc na výběr, můžeme rozpálené terárium od slunce zakrýt z jedné strany dekou, pozor ale na větrací mříže, ty zakryty být nesmí ! Ideálním řešením jsou žaluzie nebo závěs.

2.) Osvětlení :

Regulovat teplotu můžeme pomocí spínacích hodin, kdy si nastavíme vypnutí alespoň poloviny výhřevných světel nebo UVA osvětlení, které teplotu taky vydává. Doporučuji tyto světla vypínat až po 12 hodině, dopoledne potřebuje zvíře nasbírat energii z těchto zdrojů. Zářivky nebo spirálové UVB žárovky nevypínejte, jelikož nevydávají takové teplo jako ostatní zdroje. Pokud je teplota i přesto příliš vysoká, postupujeme dál...

3.) Ochlazení terária :

Pokud máme zvíře které vyžaduje vlhké prostředí, máme z poloviny vyhráno. Použijeme rosící zařízeni nebo mlhovač, který je volně dostupný v obchodech s elektronikou. Rosit můžeme i ručně nebo zvíře koupat, záleží však na druhu. Mlhovač doporučuji dát dolů na zem, nejlépe k přívodní větrací mřížce. Můžeme také použít houbu nasáklou chladnou vodou nebo mokrý ručník Nikdy ale nepoužívejte větráky, protože vzniklý průvan ohrožuje zvíře. Bohužel se i přesto prodávají ve zverimexech a na internetu jako regulátory teploty.

4.) Volný výběh :

Asi nejlepším řešením při vedrech v létě je zvíře pouštět na volno. Pokud máme rodinný dům nebo byt s balkónem, zvažte prosím pořízení terária s pletivem. Nejenže sluneční záření je přírodní zdroj, který napomáhá lepšímu životu terarijních zvířat, ale také stimuluje tvorbu vitamínu D3. I venkovní terárium musí být však vybaveno stinným místem a je třeba na zvířátko dohlížet. Při extrémních vedrech dochází k dehydrataci, otevřená tlamička a zrychlené dýchaní je důvod zvíře okamžitě ochránit před sluncem. Při volném pohybu po domácnosti například u Agamy, leguána, varana či jiného ještěra, dbejte na bezpečnost. Ať jde o elektrické zásuvky, volně položené nůžky na stole či jiné ostré předměty, tak i rostliny jako jsou kaktusy, nebo květiny jedovaté pro chovaný druh.

Závěr :

Doufám, že se Vám tento článek líbil a hlavně pomohl. Sám v létě bojuji s vysokou teplotou v domácnosti, proto sem se snažil najít řešení tohoto problému. Naštěstí jsou terarijní zvířata zvyklé na vysoké teploty a pokud máme velké terárium, problém je snadněji řešitelný.

Vytvořil ©MEGA TERARIA 2019 Obchodní podmínky